‘HER GEÇEN GÜN İLERİ GİDİYORUZ’

399

Başarılı akademisyenlerin ödüllendirildiği DPÜ Akademik Teşvik Ödülleri Töreninde konuşan Rektör Kazım Uysal, “Üniversitemiz günden güne daha ileriye gidiyor. Akademisyen sayımız her geçen yıl artıyor. DPÜ tarihinde kadro bekleyen sayısının bu kadar az olduğu bir dönem olmadı.” Dedi.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Akademik Teşvik Düzenleme, Denetleme ve İtiraz Komisyonunun 2022 yılı Akademik Teşvik Ödeneği sonuçlarının açıklamasıyla, akademik teşvik almaya hak kazanan akademisyenler ile akademik yükseltme hakkı kazanan öğretim üyeleri için gerçekleştirilen etkinliklerin ilk gününde Güzel Sanatlar Fakültesi, Güzel Sanatlar Meslek Yüksekokulu, Mimarlık Fakültesi ve Eğitim Fakültesi için tören düzenlendi.

‘HAKKINI ALAN AKADEMİSYEN ÜRETMEYE YÖNELDİ’

Akademik Teşvik Töreninin geleneksel hâle geldiğini ifade eden Rektör Prof. Dr. Kâzım Uysal, “Her ne kadar maddi bir şey veremiyorsak da kalbimizi, gönlümüzü veriyoruz. Arkadaşlarımızın ne kadar değerli olduğunu burada ifade etmeye çalışıyoruz. Üniversitemiz günden güne daha ileriye gidiyor. Bu yerleşke içerisinde akademi kuralları geçerli olacak demiştik ve bunu başardık. Akademisyen sayımız her geçen yıl artıyor. DPÜ tarihinde kadro bekleyen sayısının bu kadar az olduğu bir dönem olmadı. Bununla iftihar ediyorum. Bu aynı zamanda üniversitemizden beklenen başarıyı da beraberinde getiriyor. Hak edenin hak ettiğini alması, kadro peşinde koşmaması, üretmeye çalışmaya yönlendiriyor.” İfadelerini kullandı

‘TEKNOKENT’İ ÇOK ÖNEMSİYORUZ’

Akademik teşvik almaya hak kazanan öğretim üyesi sayının gün geçtikçe arttığına dikkat çeken Rektör Uysal, “Sadece akademik teşvik almaya hak kazanan öğretim üyesi sayımız değil, aynı zamanda akademik teşvik almaya hak kazanan öğretim görevlilerimizin başarı puanı ortalaması da artıyor. BAP projelerine verdiğimiz destekler de gün geçtikçe artıyor. Teknokent’i çok önemsiyoruz. En son sıralardaydık. Burada da ciddi bir ivme yakaladık ve şu anda ek bina yapmaya başladık.” Dedi.

“İLK DEFA MERKEZİ BRÜKSEL PROJESİ KAZANDIK”

Yabancı uyruklu öğrenci sayısının 10 bine yaklaştığına değinen Rektör Uysal, “90’dan fazla ülkeden gelen yabancı uyruklu öğrencimiz var. Bu da şunu gösteriyor: DPÜ uluslararası bir üniversitedir. DPÜ tarihinde ilk kez merkezi Brüksel projesi aldı. Türkiye’de geçen yıl üç merkezi Brüksel projesinin iki tanesi DPÜ patentli. İlk defa TEKNOFEST’te birinci olduk. Bu sene de iddialıyız. Geçen sene 33 takımdık, bu sene 50 takıma çıkardık. Takım başına 100 bin TL’ye kadar destek veriyoruz. Eğitimin en iyi modeli öğrencilerimizi sahaya atmak, yarışmalara hazırlamak olduğunu düşünüyorum. İyi olduğumuza inanırsak daha iyisi gelir. Biz iyiyiz, daha da iyi olacağız.” Dedi.

Güzel Sanatlar Fakültesinden 14, Kütahya Güzel Sanatlar Meslek Yüksekokulundan 2, Mimarlık Fakültesinden 7 ve  Eğitim Fakültesinde 28 akademisyene akademik teşvik başvurularında elde ettikleri başarıdan dolayı teşekkür belgesi sunuldu.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *