DPÜ’NÜN BOR PROJESİNE CUMHURBAŞKANLIĞI 11 MİLYONLUK HİBE ‘YENİ FABRİKAYA DESTEK OLACAĞIZ’

756

Bor çalışmalarını öncelikli alanları arasına alan DPÜ’nün Bor Tabanlı İleri Teknoloji Seramik Altyapısı projesi, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından 11 milyon TL’lik bir desteğe layık görüldü. Yeni Bor Karbür Fabrikasının Kütahya’da kurulacağını hatırlatan Rektör Uysal, üniversite olarak destek çalışmaları yürüteceklerine değindi

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Göçmez ve çalışma arkadaşları tarafından hazırlanan Bor Tabanlı İleri Teknoloji Seramik Altyapısı projeye Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından 11 milyon TL’lik destek verildi.

DPÜ BOR PROJELERİNE AĞIRLIK VERDİ

Ülkemizde bulunan bor rezervlerinin yüzde 55’inin Kütahya’da bulunması nedeniyle bor madeni ile ilgili çalışmaları, öncelikli alanları arasında yer alan DPÜ’nün geleneksel ve ileri teknoloji seramiklerinin geliştirilmesinin yanı sıra, bor ve bor tabanlı malzeme araştırmaları ile bölge ve ülke ekonomisinin yararına çalışmalara katılma amacına önemli bir katkı sunacak.

DPÜ’nün bor tabanlı katma değeri yüksek nihai ürün çeşitliliğini artırmasına ve enerji, savunma gibi alternatif uygulama alanlarında farklı özelliklere sahip bor ürünleri üzerinde çalışmasına olanak sağlayacak proje, bu alanda bir altyapının kurulması ve nitelikli çalışmaların yapılmasının da önünü açacak.

HEDEF YÜKSEK KATMA DEĞER

Konuyla ilgili açıklama yapan proje yürütücüsü ve aynı zamanda Metalurji Malzeme Bölümü öğretim üyesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Göçmez, desteklenen projenin amacının dünyanın en büyük bor rezervine sahip olan Kütahya’da bor tabanlı yüksek katma değer yaratacak uç ürünleri araştırmak ve geliştirmek olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Göçmez, aynı zamanda bu ürünlerin uluslararası rekabette alternatif uygulama alanlarına yönelik çalışmalar yaparak bor ürünlerindeki çeşitliliği arttırmayı, mevcut ürünlerin proses şartlarını ve özelliklerini iyileştirmeyi amaçladıklarını da söyledi.

‘BOR PROJELERİNE KAPILARIMIZ AÇIK’

Rektör Yardımcısı Göçmez, “Projemiz ve laboratuvar altyapımız üniversitemizin bor konusunda çalışma yapmak isteyen akademisyenlerimize her zaman açıktır” diyerek tamamladı.

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından desteklenen proje ekibinin ziyaretinde projenin hazırlanmasında emek harcayan herkesi kutlayan Rektör Prof. Dr. Kâzım Uysal, “DPÜ bor konusunda Türkiye’de en fazla akademik çalışma yapan üniversitelerden biri. Şu ana kadar TÜBİTAK, BOREN, YÖK gibi kuruluşların da aralarına olduğu ulusal düzeyde 8 kuruma, DPÜ çıkışlı 25 bilimsel araştırma projesi, 24 lisansüstü tez, 75 uluslararası-ulusal makale ve 112 bildiri sunduk” dedi.

‘TEKNOLOJİYE UYARLANACAK’

Kütahya’da bor alanında büyük bir tesisin açılışı için kamu kurumlarının çalışma yürüttüğünü hatırlatan Prof. Dr. Uysal, “Bilindiği gibi Sayın Cumhurbaşkanımız geçtiğimiz ay Bandırma Bor Karbür Üretim Tesisini açmış, daha yüksek üretim kapasitesine sahip olacak yeni bir Bor Karbür Fabrikasının da Kütahya’mızda kurulacağının müjdesini vermişti. Biz de üniversite olarak yeni desteklenen projemiz yardımıyla kuracağımız alt yapının ve üretilecek yeni bilimsel fikirlerin teknolojiye uyarlanması için çalışmalar yapacağız” şeklinde konuştu.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *