‘DÜNYADAKİ ÜRETİMİN YÜZDE 25’İ TÜRKİYE’DEN SAĞLANACAK’

421

Emet’te yatırım kararı alınan Bor Karbür Fabrikası hakkında konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Bu beş bin tonluk ilave fabrikayla birlikte neredeyse dünyadaki üretimin yüzde 20-25’ini de Türkiye’den sağlar hale gelecek” dedi.

BAKAN FATİH DÖNMEZ KARADENİZ GAZI’NIN ÇIKACAĞI FİLYOS’TA ÖNEMLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU (ONUR ALTINDAĞ/ZONGULDAK-İHA) Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 20 Nisan günü törenle Filyos’tan karaya çıkartılacak olan Karadeniz gazının mayıs ayında evlerde kullanılacağını açıkladı. Bakan Dönmez, BOTAŞ ile kurulan şirket vasıtasıyla Avrupa’ya gaz satışı yapmayı planladıklarını da bildirdi.

Bor rezervlerinin önemine değinen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Pandemi döneminde bu el dezenfektanı biliyorsunuz. Bir anda talep patlaması oldu doğal olarak. Borun kullanıldığı 200’den fazla ürün var dünyada var. Şimdi eğer dünyanın en büyük rezervi, en kaliteli rezervi sizdeyse aslında pazarda önemli bir aktör olmak için iki önemli unsur sizde demektir. Bunu iyi kullanırsanız orta ve nihai ürünlerde de önemli bir oyuncu olabilirsiniz.” İfadelerini kullandı.

BEŞ BİN TONLUK İLAVE FABRİKA EMET’E

60 milyar dolarlık pazarın; tabii havacılık, savunma, elektronik, medikal ürünler, nükleer teknoloji gibi birçok alanda kullanılabileceğine vurgu yapan Dönmez, “Yıllık bin tonluk üretim kapasitemiz var. Şimdi bir beş bin tonluk kapasiteyi daha hazırlıyoruz inşallah. Onu da Kütahya Emet’te yatırım kararını aldık. Bu beş bin tonluk ilave fabrikayla birlikte neredeyse dünyadaki üretimin yüzde 20-25’ini de Türkiye’den sağlar hale gelecek. Nihai ürünlere gittiğimizde milyon dolarlık ürünlere ulaşıyoruz” dedi.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *