MİRASLI TARLADAN DESTEK ALAMAYAN ÇİFTÇİLERE MÜJDE

194

​Tarım ve Orman İl Müdürü Dr. Emre Yeniay, ÇKS Yönetmeliğinde yapılan değişiklikler hakkında ÇKS yetkilileri ve ziraat odaları personellerini bilgilendirdi. Yapılan değişiklik ile birlikte tarım yapılan mülkiyet ve mirasçılık sorunlu alanlar “taahhütname” ile kayıt altına alınacak ve üreticileri tarımsal desteklerden yararlanabilecek.

18 Kasım 2023 tarihli Resmî Gazetede yayımlanan “Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” kapsamında değişen ÇKS Uygulamaları hakkında Tarım ve Orman İl Müdürü Dr. Emre Yeniay’ın katılımı ile Müdürlük konferans salonunda değerlendirme ve bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıya İl Müdür Yardımcısı, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü ve aynı şube müdürlüğünde görevli ÇKS birimi personelleri ile İlçelerde görevli ÇKS sorumluları ve ziraat odaları personelleri katılım sağladılar.

ÇKS KAYITLARI 2 OCAK’TA SONA ERECEK

2024 üretim yılı Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) başvuruları 1 Eylül 2023 tarihinde başladı ve 2 Ocak 2024 tarihinde son bulacaktır. ÇKS Yönetmeliği’nde 18 Kasım 2023 tarihinde yapılan değişiklikle ÇKS’ye kayıt olamayan ama tarımsal üretim yapılan alanların kayıt altına alınması amaçlanıyor.

TAAHHÜTNAME İLE KAYIT ALINACAK

Toplantıda; Resmi Gazetede yapılan değişiklikler; Tarımsal faaliyet yapılan ancak mülkiyet ve mirasçılık sorunu nedeniyle kayıt yapılamayan alanlar “Taahhütname” belgesi ile kayıt altına alınabilecektir. Böylece mülkiyet ve mirasçılık sorunları sebebiyle desteklerden faydalanamayan üreticilerimiz de tarımsal desteklerden yararlanabilecektir. ÇKS’ye kayıtlar yapılırken; hisseye isabet eden alanların bölünerek kiraya verilmesi durumunda, Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Kanunu hükümlerinde yer alan asgari tarımsal büyüklük şartı Hazine’den kiralanan alanlarda aranmayacaktır. Konuları hakkında bilgilendirme yapıldı.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *