PAZARLAR SOFULAR GÖLETİ’NDE SU TUTULMAYA BAŞLANDI: VATANDAŞA EK GELİR OLACAK

151

Pazarlar Sofular Göleti’nin tamamlanarak su tutulduğunu müjdeleyen DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, gölette depolanacak su ile 1.340 dekar tarım arazisinin sulanacağını açıkladı. Projenin bölgede istihdama katkı sağlayacağına değinen Balta, 2024 birim fiyatları ile milli ekonomiye yıllık 13,5 milyon TL gelir artışı hedeflenmektedir. ’dedi.

SUYUN HER DAMLASI KORUMA ALTINDA

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için tüm gücüyle çalışırken, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla da suyun her damlasına sahip çıkıyor.

Kütahya ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynuyor.

Bu kapsamda Kütahya Pazarlar Sofular Göleti’nin tamamlanarak su tutulduğunu müjdeleyen DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, gövde dolgusu tamamlanarak su tutmaya başlayan Kütahya Pazarlar Sofular Göleti’nde depolanacak su ile 1.340 dekar tarım arazisinin sulanacağını açıkladı.

YÖREDE ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİ SAĞLANACAK

Temelden 24,5 metre yüksekliğe sahip Kütahya Pazarlar Sofular Göleti’nin 460 bin m3 su biriktirme hacmine sahip olduğunun altını çizen Balta, ‘Sofular Göleti ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artacak, hem de yörede ürün çeşitliliği sağlanacaktır. Bununla birlikte projenin tamamlanması ile bölgede istihdama katkı sağlanması ve yapılacak sulu tarım ile birlikte 2024 birim fiyatları ile milli ekonomiye yıllık 13,5 milyon TL gelir artışı sağlanması hedeflenmektedir. ’dedi.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *