KÜTAHYALI SPORCULARDAN BÜYÜK BAŞARI: HATİCE YEL TARİH YAZDI

99

Havalı Silahlar Federasyon Kupası Yarışlarında 10M Genç Kadınlar Havalı Tüfek kategorisinde yarışan Kütahyalı sporcu Hatice Yel, Türkiye Şampiyonu oldu. Yel, genç bayanlar kategorisinde Türkiye’de milli takım barajını geçebilen tek sporcu olarak tarih yazdı. 10 M Genç Kadınlar Havalı Tüfek takım kategorilerinde Kütahyalı sporcular Türkiye Takım Şampiyonu oldu

560 SPORCU KATILDI

Türkiye Atıcılık ve Avcılık Federasyonu’nun 2024 yılı faaliyet programında yer alan “Havalı Silahlar Federasyon Kupası” yarışları 10- 15 Ocak tarihlerinde Mersin’in Erdemli ilçesindeki atış poligonunda yapıldı. Yarışmalara yurt genelinden 560 sporcu katıldı.

MİLLİ SPORCULAR SEÇİLDİ

Türkiye Atıcılık ve Avcılık Federasyonu Havalı ve Ateşli Silahlar As Başkanı Kadri Akgün, “Bu yarışma 2024 yılının ilk yarışması. Özellikle genç sporcularımızın atıcılık sporuna ilgisi çok büyük. Yarışmaya yurt genelinden havalı tüfek ve tabanca dalında 560 sporcumuz katıldı. Bu yılın ilk müsabakası bizim için çok önemli. Bizim olimpik takımımız var, onun üzerinde de atışlarda yurt dışı baraj puanlarını geçenler arasından mart ayında Macaristan da yapılacak olan Avrupa Şampiyonası için milli takım sporcuları seçeceğiz ve Avrupa Şampiyonası’na göndereceğiz. Avrupa Şampiyonası’nın önemi, olimpiyatlar için kota vermiş olmasıdır. Bizim amacımız olimpik takımın yanına birkaç sporcunun daha eklenmesidir. Tahminimce Avrupa Şampiyonası’ndan 1-2 kota alabiliriz diye düşünüyorum. Havalı tüfek atışlarında büyük erkekler, genç erkekler, genç erkekler takım, büyük kadınlar, genç bayanlar ve genç bayanlar takım yarışmaları tamamlandı” diye konuştu.

Yarışmada 10M Genç Kadınlar Havalı Tüfek kategorisinde yarışan Kütahyalı sporcu Hatice Yel, 622.8 puanla millî takım baraj puanını geçerek Türkiye Şampiyonu oldu.

MİLLİ TAKIM BARAJINI SADECE O GEÇTİ

Yel, genç bayanlar kategorisinde Türkiye’de milli takım barajını geçebilen tek sporcu olarak tarih yazdı.

10 M Genç Kadınlar Havalı Tüfek takım kategorilerinde de yarışan Kütahyalı sporcular Hatice Yel,Havva Nur Bildik ve Azra Yıldız Türkiye Takım Şampiyonluğunu elde etti.

Yarışmada dereceye girenler, Atıcılık Milli Takımına alınacak ve mart ayında Macaristan’da yapılacak Avrupa Şampiyonası’na katılarak Paris Olimpiyatları için kota alabilecek
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *