AİZANOİ SERAMİK VE ÇİNİ TASARIM YARIŞMASI’NDA ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

236

Ulusal Aizanoi Seramik ve Çini Tasarım Yarışmasının ödül töreninde konuşan DPÜ Rektörü Süleyman Kızıltoprak, yaratıcı kültür endüstrileri yolunda Genç Girişimciler adlı projesi ödül töreni ile genç girişimcileri desteklemeyi amaçladıklarını yarışmaya genç sanatçıların büyük ilgi gösterdiğini belirtti.

DPÜ Kütahya Güzel Sanatlar Meslek Yüksekokulunun yürütücüsü olduğu 1. Ulusal Aizanoi Seramik ve Çini Tasarım Yarışması için ödül töreni, Kütahya il protokolünün katılımıyla Gülümser Hatun Termal Otel & Spa’da düzenlendi. Törene, Kütahya Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Hv. Tuğg. Mustafa Baş, Rektör Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Murat Kırbaç, İl Kültür ve Turizm Müdürü Zekeriya Ünal, akademik ve idari personel ile ödül kazanan yarışmacılar ve davetliler katıldı.

AMAÇ GENÇ GİRİŞİMCİLERİ DESTEKLEMEK

Etkinliğin açılışında tüm sponsorlara ve katılımcılara teşekkür eden DPÜ Kütahya Güzel Sanatlar Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Pınar Yazkaç’ın ardından katılımcılara hitap eden Rektör Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak, “Gelecek gençlerin adlı destek programı kapsamında hayata geçirilen bu proje birçok bakımdan çok önemli. Biz bu yarışmayla yaratıcı kültür endüstrileri yolunda Genç Girişimciler adlı projemizin ödül töreni ile Kütahyamızda genç girişimcileri desteklemeyi amaçladık” dedi.

Projenin destekçileri Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Kütahya Valiliği, ana sponsoru Gürok Grup ve destekçiler Baştaş Otomotiv, Gülümser Hatun Termal Otel & Spa, Keramika ve Kütahya Porselen’e teşekkür eden Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak, “Aizanoi bu toprakların önemli bir kadim kenti. Biz bu toprakları yurt edindiğimizden itibaren, tarihe karışan medeniyetlerin mirasını da sahipleniyoruz. Farklı ülkelerden ve medeniyetlerden ülkemize gelen kişilerin bu topraklarda akademik araştırmalar yapılmasına, bilimsel katkılarda bulunulmasına, bu toprakların hükümran devleti olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin kuralları çerçevesinde yaptıkları her türlü katkıya da açığız. Ama bu toprakların sahibi olarak bu topraklarda ortaya çıkan bütün kültür, sanat ve medeniyet değerlerini kendi öz medeniyetimiz içinde görüyor ve bunları insanlığın kazanımı olarak değerlendiriyoruz. İşte bunun için insanlık tarihine ışık tutan Aizanoi’nin adını taşıyan 1. Ulusal Aizanoi Seramik ve Çini Tasarım Yarışması ve bu akşam düzenlediğimiz ödül töreni bu açıdan çok anlamlı” ifadelerini kullandı.

GENÇ SANATÇILAR BÜYÜK İLGİ GÖSTERDİ

‘Kültüre Dokunmak’ sloganıyla tarihi değerlerine sahip çıkan bu yarışma sayesinde Kütahya’nın müstesna bir gece yaşadığına değinen Kızıltoprak, “Genç sanatçılarımızın ilki düzenlenen bu yarışmaya gösterdiği büyük ilgiyi de çok değerli buluyoruz, bununla gurur duyuyoruz ve heyecanlanıyoruz.” Dedi.  Rektör Kızıltoprak’ın konuşmasının ardından ödül törenine geçildi ve Prof. Dr. Kıymet Giray, Prof. Dr. Zehra Çobanlı ile Prof. Dr. Sitare Turan’a Bilim ve Kültür Onur Ödülü verildi. 60 çini ve 38 seramik çalışmanın başvuru yaptığı yarışmada çini kategorisinde Ayşegül Karacagil birincilik, Meryem Beğen ikincilik, Nigar Kaynar da üçüncülük ödülüne layık görüldü. Altın Çini Özel Ödülü ise Yasemin Güngör Kahraman’a verildi.

Yarışmanın seramik kategorisinde ise Metinhan Kuloğlu birincilik, Recep Tokat ikincilik, Ahmet Levent Haydaroğlu da üçüncülük ödülü kazandı. Rıza Güral Özel Ödülü Pınar Altunçubuk’a, Sema Güral Sürmeli Özel Ödülü ise Ferit Cihat Sertkaya’ya verildi.

Etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen kurumlara teşekkür plaketinin verilirken Kültür ve Turizm Bakanlığı için hazırlanan plaketi Bakan Mehmet Nuri Ersoy adına Telif Hakları Genel Müdürü Proje ve Eğitim Daire Başkanı Emire Cete, Gürok Grup adına hazırlanan plaketi Esin Güral Argat adına Ebru Özoğul aldı. Gülümser Hatun Termal Otel & Spa’nın plaketi İsmail Yavaş’a, Kütahya Porselen’in plaketi Gülsüm Güral’a, Baştaş Grup’un plaketi Osman Baş’a ve Keramika’nın plaketi Emin Yüce’ye verildi.

Etkinlik jüri üyelerine teşekkür plaketi sunulmasının ardından toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *