‘YANLIŞTAN DERHAL DÖNÜLMELİ’

2104

Güzellik salonlarında bazı cihazların kullanımının yasaklanmasının ardından konuşan Kütahya Berberler, Kuaförler, Güzellik Uzmanları İşletmecileri Odası Başkanı Mehmet Çaltı, “Belgeleri olan insanlara bu işi yapamayacaklarını söylemek ne demek? Güzellik uzmanlarımızın binlerce liraya aldığı cihazları, müşterilerine satmış oldukları paketleri ne olacak” dedi

Danıştay tarafından verilen kararla güzellik salonlarında birtakım cihazların kullanılması yasaklandı. Yasak kapsamında müşterilerin uzun vadelerle yüksek meblağlarla anlaştığı bazı lazer epilasyon hizmetleri de var.

Kütahya Berberler, Kuaförler, Güzellik Uzmanları İşletmecileri Odası Başkanı Mehmet Çaltı, dermotolog ve estetik cerrahların açtığı davada, Danıştay 10. Dairenin güzellik salonlarında birtakım cihazların kullanılmasına izin veren yönetmeliği iptal ettiğini duyurdu.

Çaltı, yaptığı açıklamada, güzellik uzmanlarına Bakanlar Kurulu kararı ve kararname ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen hakların geri alınmaya çalışıldığını sordu.

‘KAT KAT FAZLASINA BU İŞLEMLER YAPILACAK’

Başkan Mehmet Çaltı, ”Mesleki Eğitim Merkezlerinden, Milli Eğitim Bakanlığı onaylı özel eğitim merkezlerinden aldıkları ve hâlâ da almaya devam ettikleri belgeleri varken bu işi yapamayacaklarını söylemek bunca kadın esnafı dükkanını kapatmaya mahkum etmek ne demek? Güzellik uzmanlarımızın binlerce liraya aldığı cihazları, müşterilerine satmış oldukları paketleri ne olacak hiç düşündünüz mü? Hastanelerde bu işlemleri doktorlar mı yapacak yani, belki de hiçbir eğitimi olmayan kişiler tarafından güzellik salonlarında uygulanan fiyatların kat kat fazlasına bu işlemler yaptırılacak” ifadelerini kullandı.  

‘ESNAFIMIZIN HAKLARININ PEŞİNDEYİZ’

Sigortasını, vergisini ödeyen 100 binden fazla güzellik salonunda hizmet veren 400 bin kadının istihdama katkısı göz önünde bulundurularak bu yanlışlıktan derhal dönülmesi gerektiğine vurgu yapan Kütahya Berberler, Kuaförler, Güzellik Uzmanları İşletmecileri Odası Başkanı Mehmet Çaltı, Binlerce güzellik salonu kadın esnafımız mağdur edilmemeli. Biz de Kütahya Berberler Kuaförler ve Güzellik Salonu İşletmeciliği Odası olarak devletimize güveniyoruz, esnafımızın haklarının peşindeyiz” şeklinde konuştu.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *