ANNE KALBİ SOFRALAR PROJESİNE SON BAŞVURU 4 NİSAN

727

DPÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Sofra Seramikleri ve Form Tasarımı yarışması düzenleyecek. Son gönderim tarihinin 4 Nisan 2022 olduğu yarışmada gerçek yaşamda kullanılabilecek endüstriyel ürünler değerlendirilecek

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, Üniversite-Sanayi iş birliği çerçevesinde Güzel Sanatlar Fakültesi ve Keramika firması arasında iş birliği ile Anne Kalbi Sofralar projesi düzenleyecek.

Görsel İletişim Tasarımı mezunu olan bireylerin farklı sektörlerde iş olanağı bulabilmelerinin bir örneğini temel alan tasarım yarışması tanıtım toplantısı, Ahmet Yakupoğlu Amfisi’nde gerçekleşti.

Derslerinde “Görsel İletişim Tasarımı öğrencisi mezun olduğunda ne iş yapar. Nerede çalışır. Nerelerde iş bulabilir?” sorularını sık sık gündeme getirdiğini belirten Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Levent Mercin, öğrencilerin temel kaygı olarak mesleki bir bilgi elde edebilmek için eğitim aldığını belirtti. Mercin, “Bunun yanında kendimizi bilgili bir hale getirmek için okuyoruz. Artı bir de insani değerleri kazanmak için okuyoruz. Buna yurt dışında karakter eğitimi diyorlar. Bizim ülkemizde de değerler eğitimi diyorlar. İşte biz bunların tamamını elde edebilmek için okuyoruz. Biz mezun olduktan sonra bu bilgilerin ne kadarını, nerede kullanacağımız konusunda bazı eksikliklerimiz var ve bunu aşabilmek için eğitim sistemimizde staj programımız var.” şeklinde konuştu

Bu ne kadar yeterli olmasa da zorunlu tutarak bir ders olarak öğrencilere uygulattıklarına değinen Prof. Dr. Levent Mercin, “Bu da yeterli mi derseniz elbette ki değil. Şimdi üniversitemiz bir çalışma yapıyor. 7+1 sistemi. Yani öğrencilerimiz yedi dönem üniversite de eğitim aldıktan sonra bir tam dönemde iş yerinde eğitim alacağı bir sistem çalışması var. Ama biz bu sistemi çok fazla öğrencimiz olması nedeniyle aynı anda 80 kişiye staj yapabileceği bir iş yeri bulabilmemiz Kütahya ili açısından çok zor olduğu için ilk etap da biz bunu kabul etmedik. Ama aslında öğrencilerimize çok fayda sağlayabilecek bir sistem. İnşallah ileriki yıllarda uygulayabiliriz.” İfadelerini kullandı.

Keramika Firmasının seramik sektöründe sofra seramikleri üzerine ihtisaslaşmış, çok sayıda ülkeye ihracat yapan Türkiye’deki önemli seramik firmalarından biri olduğunu vurgulayan Mercin, “Firmayı oluşturan birimlerden bir tanesi olan tasarım merkezi müdiresi, bizimde iftiharımız olan fakültemizin ilk mezunlarından Aysun Erzincanlı’nın bu birimin müdürü olması bizler açısından büyük bir mutluluk. Erzincanlı aynı zamanda bir anne ve fakültemizde yüksek lisans yapmaktadır. Tasarım merkezinin diğer çalışanları da yine yüksek lisans öğrencilerimiz Nuran Yıldız, Demet Parlak ve Elif Erkan. İşte bir seramik fabrikasında bir grafik tasarımcının ne işi olur düşüncesine cevaben aslında çok işi olduğunu birazda arkadaşlarımızın yapacakları sunumlarında göreceğiz. “ dedi.

Keramika Tasarım ve Baskı Teknikleri Müdürü Aysun Erzincanlı ve tasarım departmanı yetkilileri tarafından yapılan sunumda, Sofra Seramikleri ve Form Tasarımı yarışması düzenleyeceklerini ve projenin adının ‘Anne Kalbi Sofralar’ olacağını belirttiler. Projenin amacının Üniversite – Sanayi iş birliği çerçevesinde ortak bir konu üzerinde çalışarak gerçek yaşamda kullanılabilecek endüstriyel ürünler ortaya çıkarabilmek ve Görsel İletişim Tasarımı bölümü mezunu olan bireylerin, farklı sektörlerde tasarım iş imkanları bulabilmelerinin bir örneğini bu proje ile gösterebileceklerini kaydetti.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerini kapsayacak olan proje 8 Mayıs 2022’de tamamlanacak. Tasarımların son gönderim tarihinin 4 Nisan 2022 olduğu yarışmaya katılan öğrencilerin en fazla beş tasarımla katılabilecekleri ve yarışmaya çalışmaların Adobe Illustrator ile yapılması gerektiği belirtildi.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *