‘EBELİK DOĞUMUN EN ÖNEMLİ UNSURLARINDAN’

1554

Ebelik mesleğinin tarihsel sürecin ele alındığı “Cumhuriyetten Bugüne 100 Yıllık İlerleme” etkinliğinde konuşan KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, “Doğan çocuk için ebeler anne konumundadır. En önemli unsurlardan bir tanesidir.” İfadelerini kullandı

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi (SBF) Ebelik Bölümü tarafından Ulusal Ebelik Haftası kapsamında “Cumhuriyetten Bugüne 100 Yıllık İlerleme” kapsamında ebeliğin tarihsel süreci ele alındı.

Etkinliğe Rektör Prof. Dr. Vural Kavuncu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Çekirdekçi, Rektör Yardımcısı ve SBF Dekanı Prof. Dr. Duygu Perçin Renders, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Ebelik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Fatma Deniz Sayıner, KSBÜ Ebelik Bölümü Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Ayşegül Durmaz ile akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan KSBÜ Ebelik Bölümü Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Durmaz, ebelik mesleğinin öneminden bahsederek, bugünkü etkinlikte tarihsel sürecin ele alınacağı bilgisini paylaştı.

‘EBE SADECE DOĞUMU GERÇEKLEŞTİRMEZ’

SBF Dekanı Prof. Dr. Duygu Perçin Renders ise yaptığı konuşmada, “Ben öncelikle ebelik mesleğine gönül vermiş olan tüm öğretim elemanlarımızın, sevgili öğrencilerimizin Ebelik haftasını gönülden kutluyorum. Cumhuriyet’ten bu yana 100 yıllık ilerleme teması ile düzenlenen bu etkinlik dünyanın ve kutsal mesleklerinden birisi olan ebelik mesleğinin Cumhuriyet dönemindeki gelişmesini ortaya koyması açısından çok anlamlı bir etkinliktir. Ebe sadece doğum eylemini gerçekleştiren sağlık personeli değildir. Bunun yanında ana-çocuk sağlığı, doğum öncesi ve doğum sonrası anne ve bebek bakım hizmeti, anne ve bebekle ilgili koruyucu tedbirlerin ve tıbbi önlemlerin alınması, gerekli hallerde ilk yardım ve acil önlemlerin alınması gibi hizmetleri kapsar. Güçlü, bilinçli, özgüveni yüksek hayat kurtaran ebeler yetiştirmek için KSBÜ olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz.” dedi.

Rektör Prof. Dr. Kavuncu konuşmasına tüm ebelerin Ulusal Ebelik Haftası’nı kutlayıp başlayarak şunları söyledi: “Bugünkü tema ebelikte 100 yıllık ilerlemeyi konu alıyor. Ebelik meslekten öte çok ayrı bir anlam. Ebeyle bebek arasında bir ilişki. Doğan çocuk için ebeler anne konumundadır. En önemli unsurlardan bir tanesidir. Ayrıca kadın için sadece o andaki doğum ilişkisiyle ilgili değil ebe kadının tüm sorunlarına vakıftır. Biz de KSBÜ olarak öğrencileri ebelik felsefesini alarak mezun etmek istiyoruz.” Rektör Kavuncu ayrıca KSBÜ’nün kadın ağırlıklı bir üniversite olduğunu vurguladı.

Program, ESOGÜ’den Prof. Dr. Fatma Deniz Sayıner ile KSBÜ’den Elif Tuğçe Çitil ve Dr. Öğr. Üyesi Nuriye Değirmen’in sunumlarıyla devam etti.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *