‘DAHA PRESTİJLİ BİR ALANA TAŞINMALI’

597

Hemşire meslektaşlarının ve öğrencilerin hemşirelik haftasını kutlayan Hemşirelik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Dr. Selmin Şenol, “Hemşirelik eğitiminin nitelikli olması çabaları devam etmeli ve disiplinler arası desteğin de sağlanarak sağlık ekibinin bir üyesi olan hemşirelik, daha prestijli bir alana taşınmalıdır

Hemşirelik Haftası nedeniyle Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi (SBF) Hemşirelik Bölümü ve Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi iş birliği ile çeşitli etkinlikler düzenlendi. Etkinliklerde Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Cem Algın, Prof. Dr. Ahmet Çekirdekçi, SBF Dekan Vekili Dr. Öğr. Üyesi Betül Yavuz, Hastane Başhekimi Dr. Öğr. Üyesi Sertaş Eraslan, dekan yardımcıları, hemşireler, idari personeller ve öğrenciler yer aldı.

Etkinlikler kapsamında ilk olarak Rektörlük önünde bulunan Atatürk Anıtına çelenk sunuldu. Hemşirelik mesleğinin yoğun bir bilimsel eğitim programı ile yürütülen bunun yanı sıra özveri, farkındalık ve empati yeteneği gerektiren, bilim ve sanata dayalı kuramsal ve uygulama içerikli bir disiplini olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Şenol konuşmasına şöyle devam etti:

“Hemşirelik, Florence Nightingale’in liderliğinde bilimsel anlayış kazanmaya başlamış ve günümüzde hemşire kuramcılarla bakımın çok daha nitelikli sürdürülmesine çaba gösterilmiştir. Florence Nightingale’in doğduğu güne ithafen 1964 yılından bu yana 12 Mayıs Dünya Hemşireler Günü her yıl Hemşirelik Haftası başlangıcı olarak kutlanmaktadır. Ulusal Hemşirelik Dernekleri Federasyonu olan Uluslararası Hemşireler Konseyi (ICN), 2022 Uluslararası Hemşireler Günü için belirlediği, dünya çapında sağlık sistemlerini güçlendirmek için hemşirelik mesleğini koruma, destekleme ve mesleğe yatırım yapma ihtiyacına odaklandığı yeni temasını duyurmuştur: ‘Hemşireler: Öncü Bir Ses – Küresel Sağlığı Güvence Altına Almak İçin Hemşireliğe Yatırım Yapın ve Haklara Saygı Gösterin.’ Hemşirelik uygulamalarının bilimsel bir tabana ve klinik kanıtlara dayalı olarak yürütülebilmesi her şeyden önce, klinik uygulayıcı hemşirelerin çağdaş hemşirelik anlayışını benimsemesine bağlıdır. Bu nedenle hemşirelik eğitiminin nitelikli olması çabaları devam etmeli ve disiplinler arası desteğin de sağlanarak sağlık ekibinin bir üyesi olan hemşirelik, daha prestijli bir alana taşınmalıdır. Bu anlayışın ışığında tüm hemşire meslektaşlarımızın, öğrencilerimizin hemşirelik haftası kutlu olsun!”

‘HEKİMLER VE HEMŞİRELER BİRBİRİNİN TAMAMLAYICISI’

Program sonunda konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Çekirdekçi ise “Hekimlerle birlikte hemşireler birdir. Birbirlerinin tamamlayıcısıdır. Sizler özgün nitelikli bir mesleğin elemanlarısınız. Gününüzü kutlayarak etkinlikte emek harcayan değerli hocalarımız olmak üzere hepinize teşekkür ediyorum.” dedi.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *