İLK BAL HASADI ÇOK YAKINDA

559

DPÜ’nün atıl vaziyetteki arazilerine ekilen bitkilerin tozlaşması bölgeye özel arılar yerleştirildi. DPÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyokimya Öğretim Görevlisi Sema Çetinkaya “Ayçiçek tarlaları ile kendi floramızı zenginleştirdik. Ayçiçek balı Covid-19’dan tutun, birçok alerjik reaksiyonlar için fayda gösteren bal çeşididir.” Dedi.

Üreticilerin teşvik edilmesi amacıyla Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) tarafından 180 dönümlük alana ekilen yağlık ayçiçeği ve tıbbı aromatik bitkilerin tozlaşması bölgeye özel olarak yerleştirilen arılar sağlanıyor.

3 KOVAN ARI YERLEŞTİRİLDİ

DPÜ Biyoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Süleyman Topal, arılar sayesinde özellikle ayçiçeğinde bereketli bir dönem geçirmeye öngördüklerini dile getirdi. Ekili alan bölgesine 3 arı kovanı yerleştirdiklerini ifade eden Topal, “Üniversitemizin atıl vaziyetteki 180 dönümlük arazisine, bölge üreticilerimizin de teşvik edilmesi amacıyla yağlık ayçiçeği, lavanta ve aromatik bitkiler ektik. Özellikle ayçiçeğinin tozlaşması için arılara ihtiyaç var. Projemize Sema Çetinkaya hocamızı da dahil ettik. Bölgeye 3 kovan arı yerleştirdik” diye konuştu.

AYÇİÇEK BALI ÇOK FAYDALI

DPÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyokimya Öğretim Görevlisi Sema Çetinkaya, “Kütahya arısı ile çalışıyoruz. Bal için bitki örtüsü flora çok önemli. Ayçiçek tarlaları ile kendi floramızı zenginleştirdik. Ayçiçek balı Covid-19’dan tutun, birçok alerjik reaksiyonlar için fayda gösteren bal çeşididir. Şu an arılarımız kışa rahatlıkla geçirebilecekleri bal potansiyelini oluşturdular. Projeye beni dahil eden hocalarıma teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Çetinkaya, ilk bal hasadının 2 hafta içerisinde alınabileceğini sözlerine ekledi.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *