‘TÜRKİYE’NİN EKONOMİ KALESİ OLACAK’

672

Güral 29 Ekim Seramik Fabrikası’nın açılışı, Güral Berekettepe Fabrikası temel atma töreninde konuşan Güral Şirketler Gurubu Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Güral, “Temelini atacağımız bu tesis de ülkemize hediye edeceğimiz önemli ekonomi kalelerimizden bir tanesi olacak.” dedi.

Kütahya’da istihdamın önemli merkezlerinden biri olan Güral Şirketler Gurubu, Büyük Zaferin 100. Yılında Kütahya’ya dev bir tesis kazandırdı, yeni bir tesisin de temelini attı.

Büyük Zaferin 100. Yılı dolayısıyla düzenlenen toplu açılış programı için Güral Berekettepe Fabrika İnşaat Şantiyesi alanı ve Güral 29 Ekim Seramik Fabrikası bayraklarla donatıldı. Kütahyalıların yoğun katılım gösterdiği temel atma ve açılış programı için şehre gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tüm gününü Güral Şirketler Grubuna ait tesislere ayırdı. İlk olarak Güral Berekettepe Fabrikasının temel atma törenine katılan Bakan Bilgin “İnanıyorum ki Kıymetli İsmet Güral Ailesinin bu yeni yatırımı, Anadolu’nun adeta yeniden yeniden ayağa kalkmasını şekillendiren yeni bir sanayi tesisi olacaktır” ifadesini kullandı.

‘YATIRIMLARI ARTIRMAKTA KARARLIYIZ’

Pandemi ve savaşlar sonrası dünyada yaşanan büyük sıkıntılara rağmen hayatın bir yandan devam ettiğini belirten Güral Şirketler Gurubu Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Güral, “Bu sıkıntılar içerisinde hayatımızı, doğal olarak da ekonomimizi de devam ettirmek mecburiyetindeyiz. Burada temelini atacağımız bu tesis de ülkemize hediye edeceğimiz önemli ekonomi kalelerimizden bir tanesi olacak.” dedi. Doğalgaz ve enerji sıkıntısının da özellikle Avrupa’da önümüzdeki günlerde çok ciddi sıkıntılar yaratma ihtimali olduğuna dikkat çeken İsmet Güral, bu sıkıntılardan tüm dünya gibi Türkiye’nin de etkilenebileceğine değindi. Bu tür tesislerimizin sayısını, üretimi ve istihdamı artırmanın şart olduğunu vurgulayan Güral, yatırımlarımızı artırmaya kararlı olduklarını belirtti.

Güral 29 Ekim Seramik Fabrikasının açılışı,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından telekonferans sistemiyle yapıldı. Fabrikadaki muhteşem törende açılış kurdelesini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ve İsmet Güral ile Nesrin Güral, Harika Güral, Ali Güral, Sami Güral, Ceren Güral, Genel Müdür Naci Pekcan, İcra Kurulu Üyesi Coşkun Berk ve fabrika yöneticileri birlikte kesti.

Güral 29 Ekim Seramik Fabrikası toplam 476 bin metrekare arazide, şimdilik 100 bin metrekarelik kapalı alanda 275 çalışanıyla üretime başladı. İlave fabrika yatırımlarının tamamlanmasıyla toplam yatırım tutarı 325 milyon dolara ulaşacak.

‘PRENSİBİMİZ HER SENE YENİ FABRİKA’

Kütahya’nın ve Kütahyalının devletine bağlı olduğunu dile getiren Güral, Kütahya’nın Cumhuriyetin çimentolarından olduğuna dair vurgu yaptı. İsmet Güral, “ bu tesislerin yapılmasında yönetim kurulumuzun olduğu kadar burada çalışan istisnasız tüm arkadaşlarımızın da alın terleri,  emekleri vardır. Daha önceki fabrikalarımızda olduğu gibi burada da çalışan arkadaşlarımızın katkıları çok büyüktür. Bunun bilincindeyiz. Her ülkede olduğu gibi ülkemizin de üretime, istihdama ihtiyacı olduğunun farkındayız. Prensip olarak her sene yeni bir fabrika yapmanın heyecanı içerisinde olacağız. “dedi.

1985 yılında vefat eden babası merhum Ali Güral ile 1993 yılında ebediyete irtihal eden Annesi Merhum Hediye Güral’ı sevgi, saygı , minnet ve şükranla andığını belirten Güral, “Böyle özel bir günde yanımda olmalarını çok isterdim. Keşke bu güzel günleri görebilselerdi. Umarım beni şu anda farklı dünyalardan dinliyorlardır.”  Şeklinde konuştu. Güral konuşmasını Büyük Zaferimizin 100. Yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm silah arkadaşlarına , şehitlerimize ve gazilerimize saygı , minnet ve şükranlarını sunarak tamamladı. 

‘’BAŞKA YOLU YOK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin de konuşmasında Türkiye’nin kendi coğrafyasında demokrasisiyle, ekonomik gücüyle yıldız gibi parladığını belirterek “Bugün içinde yaşadığımız sıkıntılar aşılacaktır. Türkiye müteşebbislerinin yatırımlarıyla, işçilerinin mühendislerinin alın terleriyle ekonomiyi büyüterek sorunlarını aşacaktır. Bunun başka yolu yoktur. Türkiye büyüyerek, gelişerek yoluna devam edecektir.” ifadelerini kullandı.

BÜNYAMİN ÇAPGULAŞ
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *