DPÜ ASRIN FELAKETİNDE YARALARI SARMAK İÇİN ÇALIŞIYOR ‘TÜM İMKÂNLARIMIZI SEFERBER EDİYORUZ’

205

Depremin ilk günlerinde destek için harekete geçtiklerini belirten DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kâzım Uysal, DPÜ AKUK’un bölgede canlar kurtardığını, bölgeye ayni ve nakdi destek verdiklerini ifade etti. DPÜ’nün kapılarını depremzede vatandaşlara açtığını dile getiren Uysal, “Tüm imkânlarımızı seferber etmenin gayreti içindeyiz” dedi.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Rektörü Prof. Dr. Kâzım Uysal, 6 Şubat 2023’te yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremlerden bugüne deprem bölgesi ve depremzedelere ilişkin faaliyetleri hakkında açıklamalarda bulundu.

‘DPÜ AKUK ENKAZ ALTINDAKİLERE UMUT OLDU’

Açıklamasında 6 Şubat 2023 depremlerinin Türkiye Cumhuriyeti’nin asırlık tarihindeki en büyük felaketlerden biri olduğunu belirten Prof. Dr. Kâzım Uysal, “DPÜ olarak deprem haberini aldıktan saatler sonra Arama Kurtarma Topluluğumuzu (DPÜ AKUK) bölgeye gönderdik. Arkadaşlarımız enkaz çalışmalarında etkin rol üstlenerek vatandaşlarımızı enkaz altından çıkarmayı, o zor günlerde hepimize umut olmayı başardılar.

Aynı hafta, ilk önce deprem bölgesinde hangi alanda personel gereksinimi olduğunu belirleyerek tüm birimlerimizde bir tarama faaliyeti yürüttük ve hem akademik hem de güvenlik personelimizi deprem bölgesinde görevlendirdik. Daha sonra tüm personelimizi devletimizin başlattığı yardım kampanyası hakkında bilgilendirdik. Depremden iki hafta sonra Valiliğimizin eş güdümünde düzenlenen yardım kermesine katıldık ve elde edilen geliri AFAD’ın hesaplarına yatırdık. Üniversite içinde başlattığımız ayni yardım kampanyasıyla deprem bölgesinde ihtiyaç duyulan malzemelere bir nebze olsa da katkı sunmaya gayret ettik.” İfadelerini kullandı.

DPÜ’NÜN KAPILARI DEPREMZEDE VATANDAŞLARA AÇILDI

Depremde yuvalarını kaybeden vatandaşlara kapılarını açan kurumlardan birini de DPÜ olduğunu kaydeden Rektör Uysal, “Kütahya’da konaklayan binlerce depremzede vatandaşımız var.  Biz de depremzede vatandaşlarımıza konukevimiz ve Hüsnü Özyeğin Öğrenci Yurdumuzun kapılarını açtık. İlk günden bu yana kendileri için tüm imkânlarımızı seferber etmenin gayreti içindeyiz. Gönüllü öğrencilerimiz özellikle çocuklarla yakından ilgilendiler ve yaşanan travmayı atlatmaları için destek verdiler.” Dedi.

100. YIL BAL ORMANI’NI ŞEHİTLERİMİZE İTHAF ETTİK

Depremin üzerinden yaklaşık iki buçuk ay geçtiğini hatırlatan Uysal, sözlerini şöyle sürdürdü: “Elbette acımız çok taze. Hayatını kaybeden vatandaşlarımızı unutmak elbette mümkün değil. Bu nedenle bana göre üniversitemizin tarihindeki en anlamlı çalışmalardan birini hayata geçirdik ve Evliya Çelebi Yerleşkemiz içinde ağaç ve bitkilerden oluşan bir bal orman kurmak için çalışma yaptık. Orman Bölge Müdürlüğümüzün desteği ile DPÜ’nün yerleşke arazisine 75 bin lavanta fidanı ile aralarında ıhlamur, hünnap, ıhlamur, sarısalkım, iğde, badem, lavanta, kekik, adaçayı ve ceviz meyveleri ile sofora ağacının olduğu 25 bin fidan diktik.”

“Depremde vefat eden vatandaşlarımıza ithafen yaptığımız 100. Yıl Bal Ormanında Cumhuriyetimizin 100. yılında 100 bin fidanı toprakla buluşturduk. Bu alanda proje desteği ile tıbbi bitkiler ve arıcılık alanında AR-GE faaliyetleri de yapacağız. DPÜ olarak biz bu ormanı depremde yaşamını yitiren vatandaşlarımıza ve depremzedelerimize adadık.”
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *