‘YETİŞTİRDİĞİMİZ ELEMANI TUTAMIYORUZ’

661

KUTSO’nun sektörel istişare toplantılarında bu defa Turizm Otelcilik ve Hizmet sektörü ele alındı. Sektörün KUTSO üyesi temsilcileri toplantıda en büyük sıkıntının yetişmiş eleman olduğu, nitelikli eleman bulmakta zorluk yaşadıklarını ve yetiştirdikleri elemanların belli bir süre sonra ayrıldığını belirtti.

Üyelerin talep ve sorunlarının tespit edilerek, çözüm önerileri oluşturulmasına yönelik sektörel istişare toplantıları, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KUTSO) sosyal tesisinde gerçekleştirilmeye devam ediyor.

KUTSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Özotraç başkanlığında, KUTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Y. Yazaroğlu refakatinde gerçekleştirilen toplantıya, Turizm Otelcilik, Danışmanlık firmaları ve Hizmet sektöründe faaliyet gösteren 9. meslek grubu üyeleri, üyeleri katıldı.

‘GÖRÜŞLERİNİ ÖNEMSİYORUZ’

Toplantıda, KUTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Y. Yazaroğlu, KUTSO meslek komitelerinin çalışmaları ile üye odaklı faaliyetler hakkında katılımcı üyelerle bilgi paylaştı. Sektörel istişare toplantılarının, üyeler arasında iletişimi ve dayanışmayı artırmak, daha fazla üye ile yüz yüze görüşmek, birlikte hareket etme gücünü geliştirmek, faaliyet gösterdikleri meslek dallarında istişare yapmak amacıyla gerçekleştirildiğini belirterek, üyelerin katılımının ve görüşlerinin önemsendiğini belirtti.

Üyelerin talepleri, sorunları ve bunlara ilişkin çözüm önerilerinin istişare edildiği toplantıda, katılımcı üyeler, ayrı ayrı söz alarak sektörleriyle ilgili işletmelerinde yaşadıkları sorunları, görüş ve taleplerini aktardı. KUTSO ve üyeleri arasındaki iletişimle ilgili beklenti ve öneriler, ayrıca Kütahya’daki sosyal ve ekonomik durum müzakere edilerek fikir alışverişi yapıldı. Turizm Otelcilik ve Hizmet sektöründe en büyük sıkıntının yetişmiş eleman olduğu, nitelikli eleman bulmakta zorluk yaşadıklarını ve yetiştirdikleri elemanların belli bir süre sonra ayrıldığı bu konuda çözüm beklediklerini dile getirdiler, ayrıca turizm fuarların önemine dikkat çeken meslek grubu üyeleri bu alanda çalışmaların yapılmasını talep ettiler.

KUTSO tarafından, üyelerin, şehrin, ihtiyaç ve talepleri yönünde çalışmalar yürütülmesi için, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) başta olmak üzere, ilgili bakanlıklar ve tüm paydaşlara önerilerin iletildiği, üyelerin talep ve sorunlarının çözümü için sürecin yürütüldüğü ifade edildi.

‘YENİ YATIRIMLAR YOLDA’

KUTSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Özotraç, Kütahya’nın kalkınması için öncelikle sanayi, eğitim ve turizmin gelişmesinin gerektiğini belirterek, Kütahya Altıntaş Zafer Organize Sanayi Bölgesi’ndeki önemli bir kısmında arsa tahsislerinin yapıldığını belirterek, farklı sektörlerden birçok yeni yatırımların olacağını belirtti.

Kütahya’nın ekonomik ve sosyal açıdan geliştirilmesine yönelik çalışmalarda KUTSO’nun görev aldığını ve paydaşlarıyla iş birliği içerisinde bu çalışmaların sürdürüleceğini belirten Özotraç, katılımlarından dolayı üyelere teşekkür etti. Toplantıya katılan üyeler, kaynaşmanın ve sektörel hususlardaki müzakerelerin yapıldığı, üyelerin sorunları ve çözüm önerilerinin değerlendirildiği toplantıdan memnuniyet duyduklarını dile getirerek, KUTSO yetkililerine teşekkür etti.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *