GELİŞTİRİLEN OYUNLARIN TEMASI ‘KURTULUŞ’

485

Kütahya Game Jam’de katılımcılar 48 saatte 30 Ağustos Zafer Bayramı’mızın 100. yılı olması sebebiyle ‘Kurtuluş’ teması ile oyunlar geliştirdi. Bilgisayar Mühendisliği, akademisyenlerinin mentorlüğünde gerçekleştirilen etkinlikte cosplay yarışması, animasyon yarışması ve logo yarışması da yapıldı

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünün eş güdümünde ve Kütahya Belediyesi iş birliğinde Kütahya’da ilk kez düzenlenen ve 48 saat sürecek Kütahya Game Jam etkinliği Bedesten’de düzenlendi. Etkinliğin açılış törenine Kütahya Belediye Başkan Vekili Abdullah Damcı, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Göçmez, Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Soydan Serttaş, bölüm akademisyenlerinden olan ve etkinliğin sorumluluğunu yürüten Arş. Gör. Nagihan Yağmur, Bilgisayar ve Bilişim Topluluğunun öğrencileri, sponsorlar ve yarışmacılar katıldı.

Game Jam etkinliğinin düzenlenmesi için ilk günden beri çok fazla emek harcandığını ve bugün çok heyecanlı olduklarını ifade eden DPÜ BBT Başkanı Ayberk Temin, Kütahya DPÜ’ye, Kütahya Belediyesine ve sponsorlara verdikleri destekler için teşekkürlerini sundu. Game jam’in, iş birliğine dayalı bir hızlandırılmış oyun geliştirme etkinliği olduğunu ifade eden etkinliğin organizatörlüğünü üstlenen Bilgisayar Mühendisliği Arş. Gör. Nagihan Yağmur, “Game jam, insanların sınırlı bir zaman içinde bir veya daha fazla oyun geliştirmek için bir araya geldiği toplantılardır. Uluslararası bir etkinlik olup ABD merkezli bir çalıştayda başlatılarak dünyanın çeşitli yerlerden ekipler katılmaktadır. Biz bu sene kendi tarihimizle yaptık seneye küresel düzeyde katılmayı hedeflemekteyiz. Böylelikle 48 saatte dünyada aynı anda aynı temada birçok oyun çıkmaktadır. Bizim temamızı birazdan Belediye Başkan yardımcımız Abdullah Damcı açıklayacak.”ifadelerini kullandı.

‘SENEYEKİ GAME JAM’İN ALTYAPISI HAZIR’

Arş. Gör. Nagihan Yağmur, “Game jam sadece bilgisayar oyunu yapmak değildir. Bazı masalarda oyun hamurları var bunları kullanarak temaya uygun karakteri şekillendirip ekipteki tasarımcı arkadaşınıza verebilirsiniz veya bazı masalarda müzik aletleri var bunları kullanarak oyun müziklerini üreterek ekininize destek olabilirsiniz. Aynı zamanda eğlence amaçlı yarışmacılarımızın oyun karakterlerine büründüğü cosplay yarışması, animasyon yarışması ve logo yarışması da olacak. Ekibinizi kurarak yaratıcılığınızı konuşturmayız sizin elinizde. 48 saat boyunca biz de burada olacağız. Bilgisayar Mühendisliği bölüm hocalarımız burada olduğu sürece size mentorlük yapacak. Etkinlik boyunca belediye hiçbir ricamızı geri çevirmedi ve etkinliği ilk duydukları anda paydaş olma istediğinde bulundular. Hatta seneye yapılacak etkinliğin alt yapısını bile şimdiden kurguladık.” Dedi.

Kütahya Game Jam’i ilk duyduğumda çok farklı bir etkinlik olduğunu düşündüğünü belirten Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Göçmez şu ifadeleri kullandı: “48 saat içinde verilecek temaya uygun şekilde hazırlanacak oyunlarla hem karşılıklı bir etkileşim sağlanacak ve aynı zamanda sadece yazılım konusunda değil grafik, müzik ve diğer konularda da katılımcılar bir bilgi alışverişi içinde olacaklar. Ben bu etkinliğin sonunda ortaya çok güzel oyunların çıkacağına eminim.”

‘E SPOR ALANINA ATILACAĞIZ’

Çağın, gençliğin ve son dönemde yatırımcıların ilgi odağı olan oyun sektörünün Türkiye’de her geçen gün biraz daha değer kazandığını vurgulayan Belediye Başkan Vekili Abdullah Damcı, “Yapılan araştırmalara göre Google Play’de 178 bin oyun arasında 2 bin 600’den fazla Türk yayıncı var. Kütahya Belediyesi olarak üretken olan her sektörün hep yanında durduk, destek olmaya da devam edeceğiz. Özellikle gençlerimizin üretken olmaları, takım olarak çalışmaları noktasında desteklerimiz sürecek. Kütahya Belediyespor bünyesinde 14 branşta Bin 300 lisanslı sporcumuz bulunmakta. Gelişmekte olan spor kategorisinde olan e-spor alanına biz de katılım sağlayacağız.” Dedi.

Kuruluşun ve kurtuluşun kenti Kütahya’da düzenlenen bu etkinliğin 30 Ağustos Zafer Bayramı’mızın 100. yılı olması sebebiyle kurtuluş teması ile yapılacağını katılımcılara duyuran Damcı, Game Jam etkinliğine katılan gençlerle sohbet etti.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *