HİSAR’IN KAPISI TARİHE AÇILIYOR

370

Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, geçtiğimiz günlerde restorasyonu tamamlanan Kütahya Kalesi’ndeki Kale Kapısı ve Beden Duvarı’na çıkan yolda yapılan çalışmaları yerinde inceledi. Başkan Işık, “Yol ve yan taraflarında seyir terasları olmak üzere güzel bir projeyi buraya kazandırmak için çalışıyoruz” dedi.

YENİ ALANLAR YAPILACAK

Tarihi ve kültürel miras çalışmalarıyla fark yaratan Kütahya Belediyesi, 72 burcuyla şehrin sembolü olan Kütahya Kalesi’ndeki Kale Kapısı ve Beden Duvarı’nın restorasyonunu geçtiğimiz ay tamamlamıştı. Kale Kapısı ve Beden Duvarı bölgesinde çalışmalarını sürdüren Kütahya Belediyesi, sıfırdan imalatla yol inşa ediyor. Kale Kapısı ve Beden Duvarı’na çıkan Büyük Hisar Sokağın yol düzenleme uygulaması yapılarak restorasyonu tamamlanan eserlere ulaşım sağlanmış olacak. Ayrıca, eserleri görmek isteyen ziyaretçiler için seyir terası, dinlenme alanları ve ihtiyaçların karşılanacağı alanlar da yapılacak.

‘GÜZEL BİR PROJE OLACAK’

Restorasyonu tamamlanan Kütahya Kalesi’ndeki Kale Kapısı ve Beden Duvarı’na çıkan yolda incelemelerde bulunan Başkan Işık, Belediye Başkan Yardımcısı Murat Arık ile birlikte yetkililerden bilgi aldı. Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, “Şehrimizin en önemli miraslarından birisi olan ecdat yadigarı Kütahya Kale Kapısı’nın önündeyiz. Kütahya Kalesi’nin giriş kapısının restorasyonu tamamlandı. Şimdi Büyük Hisar Sokağında işlemler başladı. Yol ve yan taraflarında seyir terasları olmak üzere güzel bir projeyi buraya kazandırmak için çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *