AİZANOİ ANTİK KENTİN ZİYARETÇİSİ ÜÇ KAT ARTTI

435

Henüz yüzde 10’ununun toprak üstüne çıktığı Aizanoi Antik Kent’e ilginin her geçen gün arttığını ifade eden Vali Ali Çelik, önceki yıllarda 10 binlerde olan ziyaretçi sayısının 2022 yılında 33 bin 775’e ulaştığını kaydetti. Antik kentteki 6 konağın restorasyonu ise bitme aşamasına geldi

Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesindeki Anadolu’daki en iyi korunmuş antik yapılarından Zeus Tapınağı’na, dünyanın ilk borsasına ev sahipliği yapan Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Mirası Geçici Listesi’ndeki Aizanoi Antik Kenti’nde hummalı çalışmalar sürüyor.

Bölgede incelemelerde bulunan Vali Ali Çelik, antik kentte ağırlıklı olarak agora bölgesinin gün yüzüne çıkarılması ve Zeus Tapınağı karşısında yer alan tarihi konakların restore edilerek hizmete sunulması için çalışma yürütüldüğünü söyledi.

6 KONAK RESTORE EDİLİYOR

Zafer Kalkınma Ajansı destekleriyle hayata geçirilen projeler kapsamında kullanılamaz halde olan tescilli tarihi konakların restorasyonunda sona yaklaşıldığını belirten Vali Çelik, “6 tarihi konağımız var. Aslına uygun restorasyonla turizme kazandırmayı hedeflediğimiz konaklarımız; çini ve seramik, hediyelik eşya tasarım, tekstil atölyeleri, kazı deneyimleme evi ve antik kafe olarak hizmet verecek” dedi.

Vali Çelik, tarihi konakların hem geleceğe aktarılacağını hem de kadınlar başta olmak üzere dezavantajlı gruplara bu atölyelerde meslek edindirilerek istihdamlarının sağlanacağını dile getirdi.

‘AİZANOİ’NİN YÜZDE 10’U TOPRAK ÜSTÜNDE’

Kazı çalışmalarında 2021 yılında 548, 2022 yılı içerisinde 2 bin 157 esere ulaşıldığını açıklayan Vali Çelik, Aizanoi Antik Kenti’nin yüzde 10’ununun toprak üstünde olduğunu belirterek kentin önümüzdeki süreçte de heyecanlandıran eserlere ulaşılacak zenginlikte olduğuna dikkat çekti.

Aizanoi Antik Kenti’ne her geçen gün artan ilgiden büyük mutluluk duyduğunu paylaşan Vali Çelik, önceki yıllarda 10 binlerde olan ziyaretçi sayısının 2022 yılında 33 bin 775’e ulaştığını kaydetti.

İlin tüm dinamiklerinin Aizanoi Antik Kenti için elini taşın altına koyduğunu ifade eden Vali Çelik, “Kültür ve Turizm Bakanlığımız, milletvekillerimiz, İl Özel İdaremiz, Dumlupınar Üniversitemiz, Çavdarhisar Belediyemiz, Aizanoi için herkes elinden gelenin fazlasını yapıyor. Emek veren, katkı sunan herkese şükranlarımı sunuyorum” dedi.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *