AHİ EVRAN TÜRBESİ YENİLENDİ

590

Restorasyonu tamamlana Ahi Evran Türbesi, Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında törenle açıldı. Törende konuşan Vali Ali Çelik, “Ahilik; birçok erdemin yaşama geçmesi için bir mihenk taşı” dedi.

16. yüzyılda inşa edilen Ahi Evran Türbesi, İl Özel İdaresi tarafından aslına uygun restore edilerek günümüze kazandırıldı.

Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen açılış töreninde konuşan Vali Ali Çelik, “Bize ait olan değerin nezih bir görünüme kavuşması için güç birliği yaparak süreci tamamladık. Bizden sonraki nesillere bırakmamız gereken izler bunlar. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

‘AHİLİK KÜLTÜRÜ MİHENK TAŞI’

Anadolu’nun Türkleşmesinde ve ilelebet Türk kalacak olmasındaki yapı taşlarının ahilik üzerine kurulmuş bir süreç olduğunu ifade eden Vali Çelik, “Ahilik; esnaf kültürü, onların bıraktığı izler, komşusunun kapısına göz kulak olma duygusu gibi birçok erdemin yaşama geçmesi için bir mihenk taşı” dedi.

Ecdat yadigarı eserleri korumanın herkesin boynunun borcu olduğunu dile getiren Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, “Yapmak yetmiyor, gelecek nesillere temiz şekilde aktarılması için korunup zarar vermeden ömrünün uzatılması gerekiyor.” Dedi. 

YILIN ÇIRAĞI VE YILIN KALFASI ÖDÜLLERİNİ ALDI

Ahilik Haftası kapsamında, Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın belirlediği yılın çırağı ve yılın kalfasına ödüllerinin takdim edilmesiyle program sona erdi. İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş’ın dualarının ardından türbenin açılışı yapıldı. Törenin ardından İstiklal Mahallesi sakinleriyle bir araya gelen Vali Ali Çelik ve Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, talepleri dinlediler.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *