ÇEVRECİ ISITMA PROJESİNDE PİLOT İL KÜTAHYA

460

Türkiye ile Danimarka arasında imzalanan Stratejik Sektör İş Birliği ile Kütahya, Düşük Karbonlu ve Verimli Isıtma-Soğutma Projesi için pilot il olarak seçildi. İlk olarak Kentsel Dönüşüm Bölgelerinde hayat bulacak projede, Kütahya’daki jeotermal kaynakların da ısıtma amacıyla değerlendirilmesi planlanıyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Danimarka Enerji, Kamu Hizmetleri ve İklim Bakanlığı arasında imzalanan Stratejik Sektör İş Birliği kapsamında Düşük Karbonlu ve Verimli Isıtma-Soğutma Projesi’nin Faz-1 aşaması, 2019 yılı sonunda tamamlanarak 2020-2022 yıllarını kapsayan Faz-2 için mutabakat sağlandı. Proje için ısı piyasası mevzuatı alt yapısının oluşturulması, ısıtma ve soğutma enerjisi talebinin haritalandırılması, fayda-maliyet analizleri, ulusal etki değerlendirmesi ve ilgili kurum ve kuruluşlarda kapasite geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapıldı.

DİĞER BELEDİYELERE REHBER OLACAK

Projenin ikinci fazında ise pilot belediye olarak seçilen Kütahya Belediyesi’nde yerel ölçekte bölgesel ısıtma-soğutma planlarının yapılarak elde edilecek tecrübeler sonucunda diğer belediyelere örnek teşkil edecek bir kılavuz hazırlanacak.

2021 yılı Ekim ayında Kütahya’da gerçekleştirilen toplantıda; Büyükelçi Annan ve beraberindeki heyete yapılan sunumda Kütahya’nın kentsel dönüşüm alanları, rezerv yapı alanları ve yeni yapılaşma alanları anlatıldı. İlimize gelen heyete hâlihazırda kullanılmakta olan ısıtma ve soğutma sistemleri, arz kaynakları, karşılaşılan zorluklar, iyileştirme yönünde olası fırsatlar, kentsel dönüşüm, yeni yerleşim alanları gibi konular teknik gezi yapılarak yerinde gösterildi.

Teknik kapasitenin artırılması amacıyla 21 Ağustos 2022 tarihinde Kütahya’daki heyet tarafından Danimarka şehrine ziyaret gerçekleştirildi. Yaklaşık bir hafta süren ziyarete Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Kütahya Belediyesi Etüd Proje Müdürü Mehmet Zenci ve Kütahya Belediyesi Personeli Makine Mühendisi Ali Taşkın katılım sağladı. Danimarka ekibi hazırlamış oldukları değerlendirme sunumunu Kütahya Belediyesi ekiplerine anlattı.

KAPLICA SULARI KULLANILACAK

Isı planlaması çalışmaları için 12 farklı bölgeye ilişkin bilgi ve veriler T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı aracılığıyla Danimarka Enerji Ajansı’na iletildi. İlk aşamada; Uydukent olarak adlandırılan, yaklaşık 658 hektar büyüklüğündeki alan ve Kentsel Dönüşüm Bölgeleri için planlama yapılıyor. Şehirdeki jeotermal kaynakların da bölgesel ısıtma amacıyla değerlendirilmesi planlanıyor.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *