EMEKLİLER ASGARİ ÜCRET DAHİ ALAMIYOR

544

BASK Kütahya İl Temsilcisi Cihangir ER’in Kasım ayı enflasyon oranının açıklanması nedeniyle yaptığı basın açıklamasında, TÜİK rakamlarına göre alınan artışların alım gücünü iyice düşürdüğünü söyleyen Er, ‘asgari ücrete verilen artışlar her daim memur ve emeklilerine verilen artışların üzerinde kaldığını vurgularak ‘’Emeklilerin büyük bir kısmı asgari ücret bile alamıyor dedi.

‘BEDELİNİ EMEKLİ VE MEMUR ÖDÜYOR’

BASK Kütahya İl Temsilcisi Cihangir ER’in Kasım ayı enflasyon oranının açıklanması nedeniyle yaptığı basın açıklamasında, açıklanan oranların vatandaşın yaşadığı ve çaresiz kaldığı gerçek enflasyonu da yansıtmaktan uzak olduğuna değinerek ’Bunun bedelini ne yazık ki aylığından başka geliri olmayan memur ve emekliler ile dar gelirli vatandaşlar ödemektedir’’ dedi

SAHADAKİ GERÇEKLERLE VERİLER UYUŞMIYOR

 BASK Kütahya İl Temsilcisi Cihangir ER TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre, Kasım ayında enflasyon (TÜFE)  %  2,88  artığını, bağımsız araştırma grubu olan ENAGRUP (Enflasyon Araştırma Grubu)’a göre ise bu oranın % 4,24 olduğunu belirtti. 12 aylık periyotta bakıldığında ise TÜİK’ e göre 12 aylık enflasyon % 84,39 İken ENAG’ a göre % 170,70 olduğunu vurguladı. İkinci altı ay içerisinde sadece 5 aylık enflasyon %  14,04  olduğunun altını çizen Er ‘’ Kamu çalışanları ve emeklileri şimdiden %7,04  alacaklı hale gelmiştir. Aralık enflasyonu da memur ve emeklilerin cebinden çıkmaya devam edecektir’’dedi. Açıklanan oranların vatandaşın yaşadığı ve çaresiz kaldığı gerçek enflasyonu da yansıtmaktan uzak olduğunu söyleyen Er, Resmi hesaplamaların TÜİK’in verilerine göre yapılıyor olmasının ve TUİK’in hesaplamalarının sahada gerçeklerle uyuşmamadığını iddia edip ‘’Bunun bedelini ne yazık ki aylığından başka geliri olmayan memur ve emekliler ile dar gelirli vatandaşlar ödemektedir’’ ifadelerini kullandı

VERİLEN ARTIŞ İLK 3 AYDA ERİDİ

6. Dönem toplu sözleşmenin yürürlüğe girdiği ilk aydan itibaren hükmünü yitirmiş olduğuna vurgu yapan Er ‘’ Yetkili ancak etkisiz sendikalar  “tarihi bir toplu sözleşme” diye imzalamış oldukları sözleşmanin bugün hiçbir hükmü yok. İkinci altı ay için alınan artış sadece %7 iken, alınan artışın hepsi sadece ilk üç ayda erimiş, kalan diğer aylarda da memur cebinden yemiştir’’ ifadelerini kullandı.

Cihangir Er Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığınca hazırlanan ve Resmi Gazete’de yayımlanan Orta Vadeli Program (2023-2025)’a göre bile 2022 için yılsonu enflasyon %65, 2023 için öngörülen enflasyon tahmini ise %24.9 olduğunu belirtip Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yılın son enflasyon raporunda ise yılsonuna ilişkin enflasyon tahminini %65,2’ye yükselttiğini açıkladı. Açıklanan bu beklentilere göre 6. Dönem toplu sözleşmede alınan artışların hiçbir anlamı ve hükmü kalmadığına dikkat çeken Er ‘’2022 ve 2023 yılında alınan tüm artışların bu oranların altında kalacağı çok nettir. Zaman kaybedilmeden toplu sözleşme oluşan bu durum karşısında yenilenmelidir’’diye konuştu.

KAMU ÇALIŞANLARININ ÜCRETİ

ASGARİ ÜCRET SEVİYESİNE GELMEMELİ

 Cihangir Er, her toplu sözleşmede verilen artışlar dönem bitmeden enflasyon altında kaldığını, kamu çalışanları ve emeklileri cebinden harcadıkları enflasyon farkını altı aylık dönemlerle aldığını ifade etti.

 TÜİK rakamlarına göre alınan artışların alım gücünü iyice düşürdüğünü söyleyen Er, asgari ücrete verilen artışlar her daim memur ve emeklilerine verilen artışların üzerinde kaldığını söyledi.

Emeklilerin büyük bir kısmı asgari ücretin dahi altında ücret aldığının altını çizen Er ‘’Asgari ücrete verilen artışlar tabii ki yeterli değildir ancak yıllar içerisinde memur ve emekli maaşlarının asgari ücrete oranı dikkate alındığında böyle giderse birkaç sene içerisinde memur maaşları da asgari ücretle eşitlenecektir.Asgari ücret verilecek en alt seviyedir, tabii ki bu rakam da insan onuruna yaraşır bir ücret olmalıdır. Ancak kamu çalışanlarının ücretlerinin asgari ücret seviyesine gelmemesi için gerekli tedbirler alınmalıdır’’ dedi.

ARTIŞ YÜZDE 123 OLMALIDIR

 Er, vatandaşın kirasını ve faturalarını ödeyememe noktasına geldiğine değinerek sebebinin yıllar boyunca enflasyon altında alınan artışlar artık kamu çalışanları ve emeklilerinin alım gücünü düşürmüş olduğunu söyledi. Ocak ayında verilecek olan enflasyon farkı alım gücünü yükseltmeyeceğine belirten Er ‘’2023 yılı için yeniden değerleme oranı olan %123 oranında kamu çalışanları ve emeklilerine artış verilmelidir’’ ifadelerini kullandı.

FATMA SÜMER
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *