AİZANOİ ANTİK KENT NEFES KESİYOR

493

Aizanoi Antik Kenti’ndeki çalışmalarda bir erkek heykeli, Yunan mitolojisi tanrılarından Eros, Dionysos ve yarı tanrı Herakles’in heykel başları gün yüzüne çıkarıldı. Kazı Başkanı Prof. Dr. Gökhan Coşkun, “Her gün yeni eserlere ulaşılıyoruz. 2022 yılında bizi oldukça heyecanlandıran sürpriz buluntularla karşılaştık.” Dedi

TARİH GÜN YÜZÜNE ÇIKTI

DPÜ’nün kazı çalışmalarını yürüttüğü UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ndeki Aizanoi Antik Kenti’ndeki çalışmalarda 210 santimetre yüksekliğinde erkek heykelinin yanı sıra Yunan mitolojisi tanrılarından Eros ile Dionysos ve yarı tanrı Herakles’in heykel başları gün yüzüne çıkarıldı.

DPÜ Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü tarafından Çavdarhisar’da yürütülen Aizanoi Antik Kenti kazı çalışmaları, 80 işçi ve 20 teknik personel ile Penkalas Çayı, agora ve tiyatro bölümlerinde sürdürülüyor. Tarihi M.Ö. 3000’li yıllara dayanan ve tiyatro, stadyum, agora ve Zeus Tapınağı gibi tarihi yapıları ile dönemin metropolislerinden biri olduğu düşünülen antik kentte kazılar, Penkalas Çayı’nda yoğunlaştırıldı. Son kazı çalışmalarında 2 metre 10 santim yüksekliğindeki erkek heykelini korumaya alan arkeologlar, Yunan mitolojisinde aşk tanrısı olarak bilinen Eros, şarap tanrısı Dionysos ve yarı tanrı Herakles’in heykel başlarını gün yüzüne çıkardı.

‘BU BİR İLK’

Kazı Başkanı olan Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gökhan Coşkun, heykellerin 2000 yıl öncesine ait olduğunu ve buldukları heykelin kendilerini çok heyecanlandırdığını dile getirerek, “Erkek heykeli ve 2.10 metre yüksekliğe sahip, sadece kaidesinin yarısı ve bir ayağı eksik; diğer kısımları tamamıyla korunmuş vaziyette. Bu heykel bugüne kadar bulduğumuz neredeyse tam tek heykel. Bir erkek heykeli ve 2 metre 10 santim yüksekliğe sahip, sadece kaidesinin yarısı ve bir ayağı eksik; diğer kısımları tamamıyla korunmuş vaziyette. Öyle umuyorum ki 2023 yılında yapacağımız çalışmalarda heykelin bu eksik parçasını da bulacağız” diye konuştu.

‘ŞU AN ELİMİZDE 2 TANE ‘HERAKLES’ HEYKELİ VAR’

Erkek heykelinin yanı sıra Yunan mitolojisine ait çeşitli heykel başlarına da ulaşıldığını belirten Prof. Dr. Coşkun, “Bunların içerisinde öne çıkan eserlerin başında yaklaşık 40 santimetre yüksekliğindeki bir Dionysos başı. Bunun çok benzer örneğini bir sezon önce bulmuştuk. Bu sezon bir de Herakles başı bulduk. 2020 yılında Herakles gövdesi bulmuştuk. Bu sezon Herakles başı bulunca acaba bir önceki sezon bulduğumuz heykelin gövdesinin başı mı diye heyecanlandık ancak ona uymadı. Dolayısıyla şu an elimizde 2 tane ‘Herakles’ heykeli oldu. Umarım, ilerleyen yıllarda diğer parçalarını bulacağız. Bunun haricinde Antik Yunan panteonunun çeşitli tanrı ve tanrıçalarına ait heykel başları da söz konusu. Ön plana çıkan örneklerden bir tanesi Eros başı. Yaklaşık 20 santimetre yükseklikte. Bu alanda bulmuş olduğumuz eserler aslında karışık tarihli eserler fakat heykel parçalarının günümüzden 1800-2000 yıl öncesine ait olduğunu söylemek mümkün” dedi.

“HER GÜN YENİ ESERLERE ULAŞIYORUZ”

Penkalas Çayı’ndaki kazılarda Roma dönemine ait 2 nolu mermer köprünün restorasyonunun tamamlandığını 3 nolu köprüde çalışmaların sürdüğünü kaydeden Prof. Dr. Gökhan Coşkun şunları söyledi:

“Her gün yeni esere ulaşılıyoruz. 2022 yılında köprünün bulunduğu alanda yaptığımız çalışmalarda bizi oldukça heyecanlandıran sürpriz buluntularla karşılaştık. Bir önceki sezondan beri bu alanda bol sayıda irili ufaklı çeşitli mermer heykel parçaları buluyorduk ki, bunlardan bazıları, tam olsalar yükseklikleri 3- 3,5 metreyi bulacak parçalardı. 2022 yılı kazı sezonunda 3 nolu köprü enkazında yaptığımız çalışmalar ile köprüye ait çok sayıda bloğu ortaya çıkardık. Bu çalışmalar esnasında sadece köprüye ait parçalarla karşılaşmadık. Bunun yanı sıra bir güneş saati ve çok sayıda mermer heykel parçalarıyla karşılaştık.

Aizanoi Antik Kenti’ndeki çalışmaları yakında takip etmesiyle bilinen Vali Ali Çelik, “Kazılar nefes kesmeye devam ediyor! Kazılarda ilk kez bulunan 2 metre 10 cm yüksekliğe sahip tek parça heykelle beraber Eros, Dionysos ve Herakles’e ait heykel başları da binlerce yılın ardından toprak altından çıkarıldı.” ifadelerini kullandı.

DPÜ/FATMA SÜMER
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *