BOR PROJESİNDE ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİ

426

DPÜ ve KPI akademisyenlerinin işbirliği ile yürüttüğü uzay ve havacılıkta bor inceleneceği proje hakkında konuşan DPÜ Rektörü Kazım Uysal, “Proje Türkiye, Kütahya ve üniversitemiz açısından büyük önem taşıyor” ifadelerini kullandı.

DPÜ ile Igor Sikorsky Kiev Politeknik Enstitüsü (KPI) akademisyenlerinin yürütücülüğündeki bor tabanlı proje, TÜBİTAK – MESU İkili İş Birliği Programı kapsamında desteklenmeye uygun bulundu.

1O PROJEDEN BİRİ OLARAK

KABUL ALDI

DPÜ İleri Teknolojiler Merkezi Müdürü Mühendislik Fakültesi Metalürji ve Malzeme Mühendisliği öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Tuncer’in yürütücülüğünde Türk ve Ukraynalı akademisyenlerin birlikte çalışarak hazırladığı, “MAB Fazlarıyla Güçlendirilmiş Bor Tabanlı Seramik Malzemelerin Üretimi ve Yapısal Uygulamaları” başlıklı proje, TÜBİTAK – MESU (Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanlığı) İkili İş Birliği Programı toplam 10 ortak projeden biri olarak kabul edildi.

24 ay süre ile desteklenen proje ekibinde, Türkiye’den yürütücü olarak Prof. Dr. Mustafa Tuncer, araştırmacı olarak Prof. Dr. Hasan Göçmez ve Dr. Öğr. Üyesi Hülya Biçer, Ukrayna’dan ise KPI Yüksek Sıcaklık Malzemeleri ve Toz Metalürjisi bölümünden Prof. Dr. Iurii Bogomol ve ekibi yer alacak.

Prof. Dr. Mustafa Tuncer, elde edilen destekle ilgili açıklamasında, proje kapsamında savunma, uzay ve havacılık alanlarındaki yapısal uygulamalarda kullanılan bor içeren ileri teknoloji seramik malzemelerin sinterlenmesi ve mekanik özellikleri inceleneceğini belirtti.

BİLGİ BİRİKİMİ OLUŞACAK

Projenin araştırmacılarından olan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Göçmez, ikili iş birliği ile bilimsel çıktılara ilave olarak stratejik öneme sahip bor temelli mühendislik seramiklerinin üretimi ve karakterizasyonu konularında bilgi birikimi oluşturulmasının da amaçlandığını söyledi.

‘KÜTAHYA ADINA BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR’

İki üniversitenin iş birliğinin Türkiye, Kütahya ve üniversitemiz açısından büyük önem taşıdığını kaydeden Rektör Prof. Dr. Kâzım Uysal ise “TÜBİTAK’ın projeye verdiği destekten üniversite adına büyük bir memnuniyet duyduk. Desteklenen akademisyenimizi ve proje ekibini tebrik eder, başarılarının devamını dileriz” dedi.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *